Edycja 2018

IV Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o Bursztynowy Żagiel – Gdańsk

Gdańsk, 15-16 września 2018 r.

 

ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1

Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o Bursztynowy Żagiel to próba przeszczepienia na pomorski grunt tradycji organizowania konkursów tańców narodowych w formie towarzyskiej. Tego typu spotkania pod względem formalnym nie odbiegają od norm przyjętych na turniejach tańców towarzyskich – są tu wykwalifikowani sędziowie, rankingi, wysoki poziom taneczny, eleganckie stroje i porywająca muzyka. Różnica polega na tym, że zamiast foxtrota, rumby czy walca tańczy się krakowiaka, oberka, kujawiaka i mazura. Podczas turnieju tancerze rywalizują w siedmiu kategoriach wiekowych od 7 roku życia do 40+.

Do tej pory turniej odbywał się trzykrotnie w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Wśród tancerzy z całej Polski cieszy się ogromnym powodzeniem i jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych konkursów w ciągu roku. W każdej z edycji udział wzięło ponad 200 tancerzy reprezentujących łącznie 21 ośrodków z 18 miast Polski. Patronat nad wydarzeniem trzykrotnie objął Prezydent Miasta Gdańska, Pan Paweł Adamowicz.

W tym roku to już czwarta edycja tego wydarzenia i odbędzie się ona w wyjątkowych warunkach, bowiem zmagania będzie można zobaczyć w Sali Atom Club na Stadionie Energa Gdańsk. Organizatorzy, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Jantar” zapraszają od godziny 15:00 w sobotę 15.09.2018 r, aby przyjść i dopingować zmagania tancerzy oraz wziąć udział w przygotowanych atrakcjach m.in. darmowym zwiedzaniu Gdańskiego stadionu. Nie zabraknie również koncertu w wykonaniu gospodarzy.

To bardzo rzadka okazja, aby móc podziwiać tancerzy na stadionie piłkarskim. Tym bardziej, że nie często przytrafia się możliwość obserwowania zmagań w kategorii tańców narodowych, które niestety nie są tak popularne jak tańce towarzyskie, ale mogą być równie spektakularne.