Podsumowanie 2014
I edycja Ogólnopolskiego Turnieju o Bursztynowy Żagiel za nami. Dziękujemy wszystkim osobom, które swoim zaangażowaniem dały nam wiarę, że warto marzyć. Okazało się bowiem, że w krótkim czasie, w mieście, które nie ma wieloletnich tradycji udziału w turniejach tańców polskich, można zorganizować imprezę, jakiej nie powstydziłyby się inne, bardziej roztańczone rejony naszego kraju
Bardzo nas cieszy, że w pierwszym gdańskim turnieju udział wzięło aż 77 par z 18 ośrodków z całej Polski. Towarzyszyło im 22 wspaniałych instruktorów oraz spora rzesza opiekunów i kierowców, co dało łącznie imponującą liczbę 197 uczestników i gości. Choć nie obyło się bez niespodzianek i choć nie wszystkie nasze plany udało się zrealizować w stu procentach, zebraliśmy sporo entuzjastycznych opinii. Za wszystkie serdecznie dziękujemy, bo to właśnie one sprawiły, że nabraliśmy wiatru w nasze bursztynowe żagle i z nową energią zabraliśmy się do przygotowania II edycji konkursu.
Tym, co wyróżniło nasz turniej (poza bliskością morza, oczywiście), była z pewnością wyjątkowa lokalizacja. Historyczna sala BHP, miejsce, które niegdyś było świadkiem podpisania porozumień sierpniowych i w którym pisała się jedna z ważniejszych kart naszej historii, otworzyło swe podwoje, by być świadkiem nowej formy patriotyzmu, jaką jest wyrażanie szacunku do rodzimej kultury poprzez taniec. Sala, która na co dzień ma charakter muzealny, pomimo kilku mankamentów technicznych, z jakimi trzeba się pogodzić, okazała się wspaniałym tłem dla tanecznej rywalizacji. Uczestnicy zwracali uwagę na ten szczególny walor historyczny. Dla wielu z nich świadomość miejsca wywoływała szczególne emocje, zaś tańczenie pod sztandarami Solidarności działało szczególnie mobilizująco. Tak przynajmniej twierdzili.
Każdy lubi słuchać pochwał, nic więc dziwnego, że wszystkie entuzjastyczne słowa przechowujemy w naszej pamięci i chętnie do nich wracamy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie obyło się bez drobnych potknięć, ale dziś wszystkie wspominamy z uśmiechem. Które z nich zapamiętamy najbardziej? Z całą pewnością kreatywność pewnego instruktora, który wobec braku odpowiedniego miejsca kazał swoim tancerzom prasować turniejowe kreacje na futerale od kontrabasu; stan paniki, jaki zapanował w naszych sercach, gdy okazało się, że na płycie z muzyką do indywidualnych prezentacji znajdują się nieodpowiednie nagrania oraz prawdziwe przerażenie, jakie ogarnęło nas, gdy z przygotowanych statuetek-żaglowców zaczęły odklejać się bursztynki, które tak pięknie nawiązywały do nazwy imprezy. Na szczęście, dzięki wyrozumiałości uczestników i staraniom wielu wspaniałych osób, wszystkie kryzysy udało się szybko zażegnać.
Dziś, z perspektywy czasu, I Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o Bursztynowy Żagiel to seria niezapomnianych wrażeń, które utrwaliły się w naszej pamięci jak śliczne widokówki. Sylwetki sędziów zasiadających przy stole prezydialnym, tuż pod staroświeckim wizerunkiem Orzełka; uśmiech Pani Danuty Wałęsowej, wręczającej podziękowania instruktorom i sędziom; urocze tancerki z gdańskiej Szkoły Baletowej, zbierające skreślenia sędziowskie; poczucie dumy, gdy w rytm poloneza, granego na żywo przez muzyków Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”, prowizoryczny parkiet zapełnił się uczestnikami z całej Polski, którzy zechcieli przemierzyć setki kilometrów, by nadać sens naszym staraniom… Za wszystkie te emocje, wzruszenia i niezapomniane chwile – dziękujemy. Mamy nadzieję, że nasza impreza na stałe wpisze się do tanecznego kalendarza. Zapraszamy na II edycję turnieju, po której, mamy nadzieję, nastąpi sto kolejnych.
Nie możemy także zapomnieć o sponsorach i partnerach, którzy wsparli nas finansowo i organizacyjnie. Wspaniale, że istnieją instytucje kierowane przez ludzi, którzy wierzą w sens wspierania inicjatyw, promujących polską kulturę. Blue Media, Ziaja, Walmar Drażba, Melioracje Gdańskie, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Lotto, Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Firma Okaz, Akces Dance, Fundacja Promocji Solidarności, Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator” – dziękujemy za nieocenioną pomoc.
Serdeczne podziękowania składamy Marszałkowi Województwa Pomorskiego – Panu Mieczysławowi Strukowi, Prezydentowai Miasta Gdańsk – Panu Pawłowi Adamowiczowi oraz Rektorowi Uniwersytetu Gdańskiego – Panu prof. Bernardowi Lammkowi za podniesienie rangi wydarzenia poprzez objęcie go patronatem honorowym.
Dziękujemy także patronom medialnym – Radio Gdańsk, Dziennikowi Bałtyckiemu i portalowi trójmiasto.pl.
Dziękujemy wszystkim, bez których to wyjątkowe wydarzenie nie mogłoby się odbyć.
Do zobaczenia w Gdańsku w 2015 roku!